PVC Gloves Size Medium 100pc/box
Our PVC Disposable Gloves in size medium will fit the hands of some children and most adults. We find these are great for quick trips to the grocery store or other shopping experiences when you do not have immediate access to a sink for washing hands before handling personal items. PVC is our choice as they are latex free for our most sensitive family members.
| Item: | 48-0013 |
| Size: | Medium |
| Catalog Page: | /0 |
REVIEWS
Specifications
|
| Battery Required: | No |
| Assembly Required: | No |
Dimensions
|
| Case Height: | 14.00" |
| Case Length: | 20.00" |
| Case Volume: | 1.62037 |
| Case Weight: | 25.00000lb |
| Case Width: | 10.00" |