Foam Rose Ball 14
Enhance your next event , be it wedding, anniverseries or baby showers, by hanging these gorgeous rose pomanders all throught. Also known as kissing balls, hang them along the back of chairs, along aisles and hooks to match the event.
Create an arrangement by placing any color pomander atop a tall vase, filled with water beads, acrylic fillers or pearls to create a unique arrangement.
- Made of foam flowers and styrofoam
- Satin ribbon handle
- Each sphere has 90 foam roses
- Approx. 90 flowers
- 14 in diameter
- Satin ribbon handle
- Indoor/ Outdoor use
- 1 pc/ bag
- CHOKING HAZARD item contains small parts. Not for children under 3 years
| Item: | 25-0300IV |
| Size: | 14 |
| Catalog Page: | #012/212 |
REVIEWS
Specifications
|
| Battery Required: | No |
| Included Pieces | 1 |
| Assembly Required: | No |
Dimensions
|
| Case Height: | 28.00" |
| Case Length: | 28.00" |
| Case Volume: | 6.57870 |
| Case Weight: | 7.50000lb |
| Case Width: | 14.50" |