Arras Set For Weddings- Retangular Box 3 1/2”
This Silver Box comes with 13 coins. This tradition of donating the arras, comes from the greek to pledge and represents the dowry given from the groom to the bride as a promise to provide financial prosperity and stability during marriage.
- Silver plated
- Rectangle shape
- Embossed motif
- Hinged lid
- Includes 13 coins
- Gift boxed- Ready for events
- CHOKING HAZARD item contains small parts. Not for children under 3 years
| Item: | 45-0003S |
| Size: | 31/2” X 21/4” X 2 |
| Catalog Page: | #011/334 |
REVIEWS
Specifications
|
| Battery Required: | No |
| Assembly Required: | No |
Dimensions
|
| Case Height: | 12.00" |
| Case Length: | 14.00" |
| Case Volume: | 0.97222 |
| Case Weight: | 16.00000lb |
| Case Width: | 10.00" |
WARNING
This product contains chemicals known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm.